Translate

Poznajmy się :)

niedziela, 5 lipca 2015

Samotność

Mogło być inaczej

śmierć Dominika,
Zdjęcie: Opracowanie własne, zakaz kopiowania.

    Od kilku dni obserwuje sytuację związaną z samobójstwem młodego chłopaka.
Oczywiście mowa tu o  Dominiku (14 l.), który powiesił się  w swoim domu, ponieważ był szykanowany i upokarzany nie tylko przez kolegów w szkole ale również nauczyciela.

    Wszyscy mówią -gej!, bo miał modną fryzurę, - pedzio! gdyż nosił spodnie rurki i przyjaźnił  się z dziewczynami.
    Gej, czy  nie gej jakie to ma znaczenie kiedy życie odbiera sobie w zasadzie dziecko ?!
Nikt nie zareagował w porę, by go uratować, nikt  nie umiał wyciągnąć do niego pomocnej dłoni !
A to co się dziej po jego śmierci jest jeszcze dodatkowo oburzające.
Powstają profile na Facebooku nie tylko te, które mają na celu zakpienie z tragedii, nikt na chwilę się nie zatrzymał, nie pomyślał, że zginął człowiek, nie było minuty ciszy, agresja rodziła się jeszcze większa. Powstały tez profile, które  nie wiem mają go wskrzesić ?, upamiętnić tragedię ? Tworząc te profile niczego nie osiągniemy, dajemy jedynie pole do popisu tym, którzy chcą wylewać swój jad, tylko tyle.

    Warto było by się tez zastanowić co  z tymi ludźmi, którzy wypisują wulgaryzmy i przezwiska ?!
Przecież w większości przypadków to również dzieci, których rodzice siedzą w pokoju obok.
Tak zwane bezstresowe wychowanie daje teraz swe znaki.
Dzieci wyrastają na ludzi pozbawionych morałów, bądź też (i chyba tu warto było by się zastanowić) zakompleksionych i nie dowartościowanych ludzi, którzy poniżając innych mogą zwiększyć swoją wartość i szacunek u kolegów, a bezkarność w internecie oraz anonimowość daje dużo pole do zabawy.
    Dlaczego nie edukujemy dzieci i rodziców, nie uprzedzamy ich o ewentualnych zagrożeniach wypływających z wolnego korzystania z internetu?.
Młodzież tych zachowań skądś się nauczyła. Agresywne zachowanie nie bierze się do tak sobie.

   Mówi się, że Dominik był bardzo wrażliwy, miał kompleksy, i to też doprowadziło do tej sytuacji.
Był wrażliwy  i miła prawo takim być.
Każdy z nas  przechodził swoje traumy w szkole. każdy z nas ma jakąś historię, radzimy sobie różnie, jednych to boli, inni  się tym nie przejmują, a inni tak jak Dominik nie radzą sobie  z tym.
Jak bardzo musiało być to dla,niego ciężkie i upokarzające, jak bardzo ta sytuacja wpłynęła na niego, jak bardzo go wyniszczała, że zdobył się na odwagę by odebrać sobie, życie, by zaplanować ten dzień tak, by  miał możliwość realizacji planu?.

    Co on w tym momencie myślał prosząc mamę  by mógł zostać w domu, co myślał gdy ona  wyszła do  pracy, co myślał wiążąc sobie sznurówki wokół szyi, co może myśleć czternastoletnie dziecko... ?

    Przykładów takich jak Dominik, jeśli chodzi o prześladowanie w szkołach jest mnóstwo.
Polecam wszystkim film NASZA KLASA . Film porusza problemy młodzieży nękanej przez swoich rówieśników w szkołach.
13 komentarzy:

 1. Bardzo mądre słowa Oskar. Szkoda chłopca a tych wszystkich co go tak wyzywają i niszczą pośmiertnie gdy go juz nie ma w rodzinie to powinna spotkac go kara, Ostatnio był reportaż jak jego mama sie wypowiadałą i było widać ze kobieta bardzo go kochała i był dla nie wszytki co posiadała. Nawet wspominałą o tym ze podnosiła go na duchu Ale on był tak tym wszytkim przesiąknięty itp że pękł i nie dął rady, Szkada go.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oglądałem reportaż, potem czytałem różne felietony na ten temat. Historia straszna, która ujrzała światło dzienne, ale ile jest takich o których nie wiemy ?
   Boli najbardziej to, że to był młody chłopiec, wołał w jakiś sposób o pomoc, a nauczyciele, którzy powinni być jego ratunkiem zwyczajnie zawiedli, bo pogrążali go jeszcze bardziej w cierpieniu.

   Usuń
 2. W całej tragedii zastanawia mnie postawa nauczyciela, że dzieci zwłaszcza nastolatkowie są okrutni doświadczyłem na własnej skórze, ale od nauczyciela wymagam więcej. Argument, że jest człowiekiem i może popełniać błędy nie przemawia do mnie. Zastanawia mnie co będzie z tym nauczycielem, czy jako człowiek da radę spojrzeć w lustro

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli nauczyciel sam nie dawał by rady z tą sprawą, może to głosić dalej coś zrobić , a on dolewał oliwy do ognia-smutne.

   Usuń
  2. Myślę, że ten/ta nauczyciel/ka swoją karierę powinna już zakończyć w tym momencie. Jasno pokazała po czyjej stronie stoi, jakie są jej wartości. Niestety ja nie widzę dla takiej osoby miejsca w zespole, który miałby kształcić i wychowywać młode pokolenie.

   Usuń
  3. Właśnie takie osoby wychowują nowe pokolenie :(

   Usuń
 3. Pracuję w internecie i mam okazję obserwować to co się w nim dzieje. Nie zamierzam narzekać i się użalać, ale to co widzę nie napawa optymizmem, co do przyszłości ludzkości. Dzięki Oskar za ten tekst.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam masz okazję się przekonać co się dzieje. Bark edukacji w szkole na ten temat.
   Uczymy się czasów prehistorycznych a nikt nie uczy nas przystosowania do życia w obecnym społeczeństwie.

   Usuń
  2. Oskar świetna uwaga - w szkołach brakuje wychowania do życia w teraźniejszości, za to świetnie spędzamy czas na nauce tego co było setki, bądź tysiące lat temu...

   Usuń
 4. Łza się w oku kręci. Jestem takim człowiekiem, który nie potrafi pojąć tego co się stało. Nie umiem zrozumieć jako można doprowadzić swoim zachowaniem, swojego kolegę do takiego stanu, że odbiera sobie życie.

  Świetnie zauważasz, że w procesie kształcenia oraz wychowywania brakuje nauki wrażliwości człowieka na drugiego człowieka, ludziom brakuje empati, mało kto potrafi odczuć, to co dotyka innego człowieka - za to czują się zimni, bezuczuciowi w stosunku do swoich ofiar. Nie uczy się wrażliwości po to by stanowić oparcie i pomoc innym, za to lepiej uczyć walki, rywalizacji i zaciętości - tak bym to ja wygrywał, a nie "on/a".

  On mógł żyć, Dominik z pewnością by żył, gdyby znalazła się taka osoba, która byłaby dla niego wsparciem. Zawiedli rówieśnicy, zawiedli nauczyciele (zwłaszcza pani, która go poniżyła), zawiedli rodzice - niestety są również wynni temu - Dominikowi należała się pomoc, walka z oprawstwem, której zabrakło. Wreszcie nasze prawo zawiodło, bo dopuszcza, nie karając za przemoc na tle homofobicznym. Zawodzi TV, bo tu pokazuje się tylko rywalizację, problemy typu dlaczego ja?, a nie pokazuje się dobroci i rozsądku, mądrości i otwartości ludzi na ludzi.

  :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Telewizja pokazuje to co najlepiej się sprzedaje, sorry ale pozytywne rzeczy nie są w cenie.
   Musi byc skandal musi być dziwactwo a potem społeczeństwo na tej podstawie tworzy sobie swój obraz.
   A Ludzi i tak nie sa Ci sami jacy byli kiedyś. Nie było telefonów, a każdy mógł się z każdym skontaktować, byli sympatyczniejsi , ciepli, a dziś ?!

   Usuń
  2. Niestety nie nadążamy za rozwojem technologicznym, o ile potrafimy go wykorzystać, to nie umiemy się z nim obchodzić, brakuje krytycznego myślenia, selekcji informacji i obiektywizmu.
   Ślepo zapatrzeni w to co mówi TV stajemy się coraz bardziej ograniczeni myślowo, ale i sprawnościowo :(

   Usuń

Dzięki za uwagę :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...